Jezioro (2)


Informacje o Jeziorze Chełmżyńskim

Maksymalna długość - 6 125 m

Maksymalna szerokość - 550 m

Długość linii brzegowej - 20 985 m

Powierzchnia - 271,1 ha

Objętość - 16 451,9 m3

Głębokość maksymalna 27,1 m

Głębokość średnia 6,1 m


Jezioro generalnie trzeciej klasie czystości wód, jest świetnym akwenem do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i innych sportów wodnych. Ma znaczenie turystyczne oraz jako całoroczne łowisko wędkarskie głównie dla mieszkańców najbliższej okolicy. Brzegi jeziora są w znacznej części odkryte – nie zalesione

Nad Jeziorem Chełmżyńskim działają dwa kluby sportowe - Chełmżyńskie Towarzystwo Wioślarskie (wcześniej KS Legia Chełmża z sekcją wioślarską) oraz KST Włókniarz Chełmża z sekcjami kajakarską i żeglarską.

Plaża miejska znajduje się w części zachodniej jeziora. Można do niej dojść schodami wprost z Rynku Chełmżyńskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej znajduje się Przystań Tumska z wypożyczalnią sprzętu pływającego, restauracją i miejscami noclegowymi. Bezpośrednio przy plaży znajduje się także restauracja Mistral.

We wschodniej części w miejscowości Zalesie znajduje się gminna plaża, boiska sportowe, parkingi, pola namiotowe oraz prywatne domki letniskowe. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. Na południowym brzegu jeziora, położona jest miejscowość Mirakowo z licznymi domkami letniskowymi. Znajduje się tam również gospodarstwo agroturystyczne z bezpośrednim dostępem do jeziora, własnym pomostem, plażą i sprzętem pływającym.

Położenie geograficzne

Po północno-zachodniej stronie jeziora rozciąga się miasto Chełmża. Zbiornik jest połączony z przyległym jeziorem Grzywnieńskim. Pomiędzy nimi (na wcinającym się w akwen jeziora wzgórzu) jest położona miejscowość Strużal.

 


Wyświetl większą mapę w Google MapsWięcej danych nt. Jeziora Chełmżyńskiego na stronie WIOŚ Bydgoszcz


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com