Maksymalna długość - 6125 m
Maksymalna szerokość - 550 m
Długość linii brzegowej - 24 660 m
Powierzchnia - 299,6 ha
Objętość - 17 242,5 m3
Głębokość maksymalna 27,4 m
Jezioro generalnie trzeciej klasie czystości wód, jest świetnym akwenem do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i innych sportów wodnych. Ma znaczenie turystyczne oraz jako całoroczne łowisko wędkarskie głównie dla mieszkańców najbliższej okolicy. Brzegi jeziora są w znacznej części odkryte, nie zalesione.
Nad Jeziorem Chełmżyńskim działają dwa kluby sportowe - Chełmżyńskie Towarzystwo Wioślarskie (wcześniej KS Legia Chełmża z sekcją wioślarską) oraz KST Włókniarz Chełmża z sekcjami kajakarską i żeglarską.
Plaża miejska znajduje się w części zachodniej jeziora. Można do niej dojść schodami wprost z Rynku Chełmżyńskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży miejskiej znajduje się Przystań Tumska z wypożyczalnią sprzętu pływającego, restauracją i miejscami noclegowymi.
Bezpośrednio przy plaży znajduje się także restauracja Mistral. We wschodniej części w miejscowości Zalesie znajduje się gminna plaża, boiska sportowe, parkingi, pola namiotowe oraz prywatne domki letniskowe. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. Na południowym brzegu jeziora, położona jest miejscowość Mirakowo z licznymi domkami letniskowymi. Znajduje się tam również gospodarstwo agroturystyczne z bezpośrednim dostępem do jeziora, własnym pomostem, plażą i sprzętem pływającym.
Położenie geograficzne
Po północno-zachodniej stronie jeziora rozciąga się miasto Chełmża. Zbiornik jest połączony z przyległym jeziorem Grzywnieńskim. Pomiędzy nimi (na wcinającym się w akwen jeziora wzgórzu) jest położona miejscowość Strużal.